اسکیزوفرنیا

10423287_603057173171317_3314910333393902909_n

بودن نشانه‌های روان‌پریشی در یکی از اعضای خانواده می‌‌تواند در شما ترس پدید بیاورد. اسکیزوفرنیا آشکارترین اختلالی‌ست که به روان‌پریشی می‌انجامد. اگر در خانواده‌ی شما کسی چیزی را می‌شنود که دیگران نمی‌شنوند، چیزی را می‌بیند که دیگران نمی‌بینند، رفتارهای بسیار شگفت‌آوری دارد، بدبین است، از دیگران دوری می‌کند و باورهای غیرمنطقی دارد، شاید دچار روان‌پریشی باشد. بیماران اسکیزوفرنیا و دیگر روان‌پریشی‌ها شاید مشکلات جدی در کیفیت زندگی داشته باشند و در کار، آموزش، پیوند با دیگران و حتی برآوردن نیازهای اولیه خود دچار سختی شوند.

چگونگیِ شناسایی عضو خانواده‌‌ی دچار اسکیزوفرنیا

اسکیزوفرنیا بیماری جدی و مزمنِ روانی‌ست که در تفکر معمولی فرد نابسامانی پدید می‌آورد. بیمار شاید بترسد، ولی شاید به اندازه‌ای قضاوت مختل داشته باشد که متوجه بیماری خود نشود. پیش‌تر از همه، این نزدیکان هستند که روان‌پریشی فرد را درمی‌یابند نه خود او.

نشانه‌های آغازین اسکیزوفرنیا چنین است:

• افزایش کناره‌جویی از دیگران؛
• رفتار آشفته و شگفت‌آور؛
• بی‌توجه به نظافت فردی و رفتارهای اجتماعی؛
• توهم‌ها (شنیدن یا دیدن چیزهایی که نیست)؛
• هذیان‌ها (باورهای شگفت و غیرمنطقی که برآن‌ها بسیار تأکید می‌شود)؛
• هیجان‌های محدود (احساس‌ها چنان که پیش از آن طبیعی بوده، نشان داده نمی‌شود).

در گذر زمان همه‌ی این نشانه‌ها بدون درمان بدتر خواهند شد. روان‌پریشی شدید شاید به خودکشی و نادیده گرفتن مراقبت و امنیت بیمار بیانجامد. گاهی نیز شاید دیگران را با خطر روبه‌رو کند.

به یاد داشته باشید:

• بیماری اسکیزوفرنیا و دیگر روان‌پریشی‌ها، حساسیت ذهنی شدید در فرد پدیدار می‌سازد. مغز پیام‌های درهمی از حس‌های بینایی، شنوایی و گاه لامسه و چشایی دریافت می‌کند. تا پیش از این که درمان آغاز شود و بیمار راهبردهای سازگاری با بیماری را بیاموزد، شاید مهار اندکی روی کارها و واکنش‌های خود داشته باشد.

• نشانه‌های بیماری هرچه زودتر شناسایی و درمان انجام شود، بیمار نیز زودتر به کار و زندگی عادی بازخواهد گشت.
• داشتن شکیبایی و آرامش نقش پایه‌ای در پشتیبانی از بیمار برای رسیدن به بهبودی دارد.

راهنمای مراقبت از
بیماران اعصاب و روان
تالیف:
دکتر فهیمه حسینی نایینی
دکتر حمید طاهرخانی

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>