برگشت محتویات معده به مری (رفلاکس معده به مری)

10980700_613683478775353_62615603080468828_n

رفلاکس معده‌ای مروی به معنی آسیب‌های مخاطی و نشانه‌های مزمن در اثر بازگشت غیر عادی محتویات و اسید معده به مری است. یکی از نشانه‌های متداول رفلاکس معده ای مروی سوزش شکم (Heartburn) است. شایع ترین اختلال گوارشی در ایران می باشد، یعنی حداقل هفته‌ای یک یا دوبار ترش می‌کنند. بیماری برگشت معده به مری در سنین بالاتر از ۴۰ شایعتر است ولی زنان باردار بیشتر از بقیه افراد به این بیماری مبتلا می شوند.
همه شیرخواران دچار برگشت محتویات معده به مری می باشند ولی با بزرگتر شدن شیرخوار بتدریج این حالت از بین می رود، به طوری که افراد بزرگسال در حالت طبیعی برگشت از معده به مری ندارند یا بندرت دارند. افراد چاق و زنان حامله بیشتر از بقیه افراد در معرض این بیماری می باشند.

علل:

علل مختلفی مانند شل بودن اسفنگتر تحتانی مری یا زیاد بودن دفعات شل شدن این اسفنگتر یا ضعف مکانیسمهای دفاعی انتهای مری موجب این آسیب می‌شود. در واقع تغییرات دائمی یا ناپایدار در مانع بین معده و مری موجب این بیماری می شود. افرادیکه اضافه وزن دارند، وعده های غذایی حجیم می خورند، لباسهای تنگ می پوشند یا سیگار می کشند بیشتر در معرض خطر هستند.

نشانه ها:

سوزش سردل و جناغ سینه
استفراغ
نارسایی بلع
درد در هنگام بلع
ترشح بیش از حد بزاق
حالت تهوع
درد در محل قفسهٔ سینه

عوارض:

۱- زخم در محل اتصال معده و مری(در اثر ورم کردن مری، بافت مخاطی ۲- مری دچار بافت مردگی می‌شود و به زخم منجر می شود)
۳- تنگ شدن مری به علت تورم (که به علت ریفلاکس ایجاد می شود)
۴- مری بارت(تغییر بافت انتهایی مری)
۵- سرطان مری

درمان و پیشگیری:

درمان دارویی ریفلاکس مروی با آنتی اسید، مهارکننده ترشح اسید و داروهای سفت کننده عضلانی اسفنگتر تحتاتنی مری.

نوشیدنی‌ها و خوراکی‌های دارای کافئین یا دارای اسید مثل کاکائو، قهوه، چای، نوشابه‌های گازدار و مرکبات (پرتقال، لیموترش و …) باعث تشدید این بیماری می‌شود.
همچنین مصرف الکل، کشیدن سیگار، مصرف مواد مخدر، دراز کشیدن بعد از غذا، مصرف حجم زیادی از مایعات همراه با غذا و مصرف غذاهای چرب، برگشت اسید را تشدید می‌کند.
بیماران همچنین باید از مصرف غذاهای تند و سبزیجاتی مثل پیاز، سیر اجتناب کنند. بالا بردن ارتفاع بالاتنه بدن نسبت به پایین‌تنه هنگام دراز کشیدن و خواب می‌تواند از برگشت اسید معده به مری جلوگیری کند.همچنین نبایستی کمبربند و لباس تنگ پوشید.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>