سوء تغذیه

 

11011260_621813321295702_8569654373289242697_n

سوءتغذیه نوعی بیماری به‌شمار می‌آید که به علت مصرف ناکافی یا بیش از اندازهً یک یا چند مادهٔ غذایی بروز می‌کند.
در بسیاری از کشورهای در حال توسعه یکی از بزرگ‌ترین مشکلات مربوط به تغذیه قحطی و کمبود مواد غذایی لازم برای سوخت‌وساز بدن است. با این وجود، سوءتغذیه در همهٔ کشورهای جهان با نمودهای گوناگون چون چاقی، بدخوری و یا کم‌خوری دیده می‌شود.
زمانی که شخص غذای کافی و یا تغذیه صحیح دریافت نمی کند، سوء تغذیه در کمین اوست. بیماری اغلب یک عامل است، چه بعنوان پی آمد و چه بعنوان علت. حتی اگر مردم غذای کافی برای خوردن داشته باشند، اگر مقادیر صحیح از ریز مغذی ها (ویتامین ها و مواد معدنی) که برای رژیم غذائی روزانه لازم می باشد به بدنشان نرسد دچار سوء تغذیه خواهند شد.
باید توجه داشت که خود سوءتغذیه موجب بروز بیماری‌ها و اختلالاتی در سیستم ایمنی و گوارش بدن می‌شود که جذب برخی از مواد غذایی لازم برای متابولیسم بدن را دچار مشکل می‌کند.
از طرفی دیگر، پرخوری، بدخوری و حتی رژیم‌های سخت لاغری می‌توانند موجب سوءتغذیه شوند.
سوء تغذیه پروتئین – انرژی در دنیا یکی از عوامل عمده مرگ ومیر در کودکان زیر ۵ سال است.و طیف وسیعی از وضعیتهای مختلف است که در اثر کمبود پروتئین و کالری به نسبتهای متفاوت به وجود می آید که شامل بیماریهای مهم از جمله ماراسموس و کواشیورکو است.
سوء تغذیه در سنین پائین رشد ذهنی و جسمی کودکان را کاهش می دهد. برای مثال کوتاه قدی تغذیه ای در کشورهای در حال توسعه بیش از ۱۴۷ میلیون کودک را در سنین پیش دبستانی تحت تأثیر قرارداده است.

برخی از علل بروز سوء تغذیه در ایران

ابتلا مکرر به بیماریهای عفونی به ویژه بیماریهای اسهالی و عفونتهای تنفسی
عدم آگاهیهای تغذیه ای مادران در زمینه تغذیه کودکان به ویژه تغذیه تکمیلی
فقر مالی و ناامنی غذایی
توجه ناکافی به کیفیت و کمیت غذا به ویژه ریزمغذی ها
پرهیزهای غذایی طولانی مدت در دوران بیماری
توجه ناکافی به تغذیه دوران نقاهت ورشد جبرانی
مصرف تنقلات کم ارزش
ابتلا به آلودگیهای انگلی

نشانه های بیماری:
برخی اوقات، کودکی که دچار سوء تغذیه است ممکن است طبیعی و سالم به نظر آید. به همین دلیل است که بردن آنان پیش پزشک برای معاینه حائز اهمیت است.
در سایر موارد این علائم عبارتند از :
خستگی وبی حالی
مشکل در توجه کردن و کاهش تمرکز
شکم برآمده همراه با تحلیل رفتن ماهیچه ها
پوست خشک ورنگ پریده
لاغری و کوتاه قد بودن بر اساس سن
تغییررنگ و ریزش موها

پیشگیری از سوء تغذیه در کودکان

به کودک خود روزانه انواع غذاهای سالم و مقوی رابدهید مانند حبوبات، سبزیجات، شیر و سایر محصولات لبنی، گوشت، ماهی و لوبیا.
اگر به کودک خود از شیر مادر می دهید باید غذای سالم و مغذی کافی مصرف کنید تا بتوانید شیر کافی برای نوزاد تولید کرده و به وی انرژی و سایر مواد مغذی را بدهید. باید میوه، سبزی، دانه های کامل زیاد، پروتئین و مواد غذایی کلسیم دار مانند شیر مصرف کنید.
در حال حاضر کودکان بسیاری از سوء تغذیه و پیامدهای ناشی از آن رنج می‌برند که یکی از عوامل آن ناآگاهی والدین در خصوص تغذیه کافی آنها می‌باشد. نوزادان مادرانی که برنامه غذایی آنها براساس مقادیر کافی مواد مغذی قرار داده شده، از نظر سلامت عمومی و قوای جسمانی بهتر از نوزادانی هستند که مادرانشان در دوران بارداری دچار کمبود غذایی بوده و برنامه نامناسب داشته‌اند.

طب تسکینی برای خانواده

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>