مراحل بیماری آلزایمر

10922453_595230817287286_5699494760417272261_n

مرحله نخست 
در این مرحله ،بیمار حافظه اش را اندکی از دست داده، شخصیتش کمی دگرگون می شود، به دشواری می تواند آنچه را که به تازگی روی داده، به یاد آورد و برای حل مسئله های ساده ریاضی و توازن دفتر چک خود، توانایی ندارد. بیمار به آهستگی توانایی برنامه ریزی اش را از دست می دهد وحتی به دشواری می تواند آنچه را که برای خرید نیاز دارد به یاد آورده، در فروشگاه پیدا کند.
مرحله میانی
از دست دادن حافظه و اختلال در ادراک آشکار می شود. بیمار به سختی می تواند آنچه را از او خواسته شده، طبق برنامه انجام دهد. گاهی برای انجام کارهای پیش پا افتاده مانند لباس پوشیدن نیز، نیاز به کمک دارد و نمی تواند برون ریزی ادرار و مدفوع خود را مهار کند. یک بیمار آلزایمری گاهی حتی در شناختن نزدیکان خود، آگاهی از زمان، مکان، روز، ماه و سال نیز ناتوان است.
به سبب ناتوانی در تشخیص درست از نادرست و سردرگمی، نباید او را تنها به حال خود رها کرد. ممکن است بی قرار شده، در پایان روز حرکت های تکراری انجام دهد و به سختی بتواند به خواب رود. با گذشت زمان، دگرگونی در شخصیت بیمار جدی تر می شود. گاهی دیگران را تهدید کرده یا متهم به دزدی می کند، دشنام میدهد، کتک می زند ، گاز می گیرد، فریاد می زند یا اشیا را می قاپد .
مرحله پایانی
آخرین مرحله بیماری است و با مرگ بیمار پایان می یابد. در این مرحله بیمار برای انجام هر کاری نیاز به کمک دارد و نمی تواند بدون کمک دیگران، راه برود یا بنشیند . توانایی سخن گفتن ندارد و اعضای خانواده را تشخیص نمی دهد . خوراک را به سختی می بلعد یا از خوردن پرهیز می کند .

منبع:
از کتاب نگه داری از بیمار آلزایمری
http://cheesta.com/
++++++++++++++++
طب تسکینی برای خانواده

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>