نشانگان روده تحریک پذیر

10896983_604133869730314_9167789512455505688_n

 

 

 

روده تحریک پذیر یا به اختصار IBS مشکلی است که عمدتاً روده بزرگ را تحت تأثیر قرارمی دهد. سندرم روده تحریک پذیر گروهی از نشانه ها را تولید می کند.
سندرم روده تحریک پذیر ، یک اختلال شایع گوارشی است که ویژگی اصلی آن تغییر در اجابت مزاج و درد شکمی است . نکته مهم ، آن است که در سندرم روده تحریک پذیر هیچ اختلال عضو شناخته شده ای با معاینه بالینی و بررسی تشخیصی معمول یافت نمی شود و هیچ شاخص قطعی برای سندرم روده تحریک پذیر وجود ندارد .بنابراین تعریف بیماری بر اساس معیارهای بالینی ، و به تشخیص پزشک خبره گذاشته می شود .
در سندرم روده تحریک پذیر اعصاب و عضلات روده بیش از حد حساس هستند. مثلاً زمانی که غذامیخورید عضلات بیش از حد لازم منقبض می شوند. این انقباضات می توانند منجر به گرفتگی روده ها و اسهال حین غذا خوردن یا مدت کوتاهی پس از آن شوند. اعصاب ممکن است بیش از اندازه به کشش روده مثلاً به دلیل گاز حساس باشند. در نتیجه گرفتگی و درد ایجاد می شود.

چه کسانی بیشتر مبتلا می شوند؟

در درجه اول کسانی که از لحاظ روحی حساس تر هستند و سرعت و شتاب زندگی مدرن باعث شده است که دچار استرس های متوالی بشوند.

نشانه های سندرم روده تحریک پذیر چیست؟

دردهای کرامپی در ناحیه معده
اسهال و یبوست دردناک
بیشتر افراد اسهال یا یبوست هر کدام را دارند اما بعضی هر دو را دارند
بلغم در مدفوع
شکم متورم یا باد دار
احساسی نا تمامی دفع

تشخیص:

بر اساس تاریخچه بیماری و علایم بیمار می توان به تشخیص رسید، ولی بهترین کار برای یک فرد با این علایم یک کولونوسکوپی است که دیگر علل بیماری های روده بزرگ رد شود تا به این بیماری فکر نمود.
در این بیماری ما هیچ ضایعه قابل مشاهده در روده بزرگ نداریم. این بیماری یک اختلال عمل کرد می باشد

درمان:

۱- درمان اصلی این بیماری بررسی علت استرس پذیری بیمار می باشد. و این نوع بیماری عمدتأ مربوط به زندگی پر شتاب و سرعت می باشد که افراد در بند آن گیر می افتند، در حقیقت افراد مضطرب بیشترین ابتلا به این بیماری را دارند.
۲- درمان دارویی که تحت نظر پزشک و بر اساس علایم بیمار تجویز می شود.
۳- رژیم غذایی مناسب که برای هر بیمار با توجه به علایم آن متفاوت است.

طب تسکینی برای خانواده

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>