کمبود ید در نوزادان و کودکان

10422197_613237822153252_2144055736830801548_n

تقریباً ۳۰٪ مردم جهان (حدود ۱/۶ میلیارد نفر) در معرض خطر اختلال کمبود ید هستند. حدود ۵۰ میلیون کودک مبتلا شده‌اند. در ایران نیز به علت اینکه خاک بیشتر مناطق دارای ید بسیار کمی می باشد این بیماری شیوع گسترده ای دارد.

ید یکی از مواد مورد نیاز بدن برای سالم زیستن است و باید بطور روزانه مصرف شود البته نیاز روزانه بدن به ید بسیار کم و در حد ۱۰۰ تا ۱۵۰ میکروگرم است.
بهترین منابع ید غذاهای دریایی هستند. در بعضی مناطق میزان ید خاک بالا بوده و به همین دلیل مواد غذایی مثل لبنیات ،‌تخم مرغ ،‌حبوبات ،‌غلات و میوه جات مصرفی مردم ید مورد نیاز آنها را تامین می کند.

عوارض کمبود ید
وقتی ید به اندازه کافی به بدن نرسد، تیروئید نمی تــــواند به اندازه کافی هورمون بسازد. کمبود ید سبب گواتر، کم کاری تیروئید، کم کاری جنینی و در زمان تولد تیروئید.

اختلالات ناشی از کمبودید :

شایعترین عارضه کمبود ید بیماری گواتر است .اختلالات دیگری مثل عقب ماندگی ذهنی ،‌کری ،‌لالی ،‌لوچی چشم ،‌اشکال در ایستادن ،‌راه رفتن و … تاخیر در رشد جسمی در افرادی که مشکل ید دارند دیده می شود کمبود ید در زنان باردار ممکن است موجب سقط جنین و تولد نوزاد مرده گردد.
بیماری کرتینیسم (Cretinism) نوعی بیماری است که به علت وجود کم کاری تیروئید از زمان تولد روی می‌دهد.
وجود کم کاری تیروئید از زمان تولد اغلب ناشی از کمبود ید در دوران جنینی است که موجب عقب افتادگی ذهنی و جسمی نوزاد می‌گردد.بنابراین پیشگیری از عوارض کمبود ید در مادران باردار باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

علائم بیماری کرتینیسم:

آسیب‌های مغزی، عقب ماندگی ذهنی و جسمی (کوتاهی قد) بزرگی زبان، کم بودن فعالیت و تحرک، و دیر بسته شدن ملاج سر، تحلیل استخوان‌ها و کاهش متابولیسم پایه در کودکی، خستگی و خواب آلودگی، مشکلات یادگیری، پوست خشک، خشن و سرد، ضربان کند قلب و اضافه وزن .

پیشگیری :

بهترین روش پیشگیری از عوارض ناشی از کمبود ید مصرف روزانه نمک یددار تصفیه شده است، همه مردم اعم از پیر و جوان ،‌کودک و زنان باردار چون بدنشان همه روزه به ید نیاز دارد مصرف روزانه نمک یددار برایشان ضروری است .
از مصرف نمک های فله و فاقد ید که قیمت پایین تری دارند و این روزها به علت مشکلات اقتصادی برای فروش عرضه می شوند خودداری نمایید.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>